Розсадник декоративних рослин №1

Вирощуємо листяні, хвойні дерева і чагарники, а також щеплені форми дерев.

Як вибрати дерево

12 мая 2017

Вибір дерев

 

Вибір дерев – це справді одне з найбільш важливих інвестиційних рішень, яке робить господар садиби, облаштовуючи ділянку навколо будинку, чи просто змінюючи хворі дерева здоровими. Враховуючи, що більшість дерев живуть довше, аніж люди, які їх садили, наслідки цього рішення можуть зробити відбиток на все життя. Вдале поєднання дерева та його середовища існування принесе користь і дереву, і людині.

 

Питання, яке найчастіше задають професіоналам з догляду дерев це: «Який вид дерева, на вашу думку, мені слід посадити?» Перед тим, як відповісти на це запитання, потрібно врахувати ряд факторів. Тож, попередньо дайте відповіді:

 

  • Чому дерево висаджується? Ви хочете, щоб дерево служило як тінь чи сезонна оздоба, щоб давало фрукти чи захищало від вітру? А можливо на це є більше, ніж одна причина?
  • Який розмір та розташування території для висаджування дерева? Цього простору вистачить на велике, середнє чи мале дерево? Чи є на цій ділянці дроти або ж комунальні мережі, вони над землею чи в землі? Потрібно враховувати оформлення тротуарів або під’їзних шляхів? Чи є інші дерева поблизу? Чи є якійсь перешкоди для майбутнього росту коренів, наприклад, фундамент будівель?
  • Який тип ґрунту на цій ділянці? Це ґрунт глибокий, родючий та добре дренований чи мілкий, ущільнений і безплідний?
  • Який догляд ви готові забезпечити рослині? Чи є у Вас час, щоб поливати, удобрювати та підрізати недавно посаджені дерева, доки вони не освояться, чи Ви будете доручати догляд за садом чи деревом садівнику або ж фірмі з озеленення?

 

Ці запитання та відповіді на них допоможуть підібрати правильне дерево для відповідного ландшафту.

 

Функції дерев

 

Дерева роблять наше оточення більш приємним. Правильно посаджені та доглянуті дерева збільшують загальну вартість певної нерухомості. Тінь великих дерев допомагає врятуватися від літньої спеки і, при правильному розміщені дерева, може зменшити витрати на кондиціонування та охолодження приміщення влітку. Декоративні дерева милують око квітами, листям, корою або своїми плодами чи фруктами. Вічнозелені рослини зі щільним, стійким листям можуть бути використані для захисту від буреломів або як загорожа ділянки від сторонніх осіб. Дерева, у яких опадає листя восени, дозволяють сонцю прогріти будинок в зимовий період. Дерева та кущі, які мають їстівні плоди чи ягоди можуть порадувати господарів смачненьким і обов’язково приваблять птахів і дрібних диких тварин до вашої оселі. Дерева на міській вулиці зменшать відблиски від тротуару, скоротять час стоку води після дощу, вберуть забруднюючі речовини, а також додадуть кисню в повітря, яким ми дихаємо. Дерева в місті поліпшують його зовнішній вигляд і загалом якість життя в місті чи в певному його районі.

 

Форма і розмір

 

Основний принцип сучасної архітектури – «форма слідує за функцією». Це правило слід пам’ятати і при виборі дерева. Вибір правильної форми дерева на додачу до функції, яке воно повинно виконувати, може значно скоротити експлуатаційні витрати і підвищити цінність дерева в пейзажі. Роблячи вибір форми дерева слід також врахувати його розмір влітку. Дерева можуть мати найрізноманітніші розміри та форми.  Вони можуть відрізнятися висотою: від декількох десятків сантиметрів до сотні метрів. Треба зробити вибір форми та розміру, які будуть відповідати ландшафтним умовам.

 

Залежно від особливостей вашої ділянки, ви можете вибрати сотню комбінацій рослин, різної форми і розміру. Там, де є лінії електропередач, телефонні лінії тощо, буде доречно «поселити» невеличке не розлоге дерево. Щоб зробити загорожу між двома будинками чи між будинком і проїжджою частиною, або ж вулицею, треба посадити кущі вузької стовпчастої форми. Ви можете навіть визначити, що на вашій ділянці просто не вистачає місця для будь-якого дерева :(

 

Особливості ділянки

 

Правильний вибір дерев, які будуть рости на ділянці з безліччю природних та ландшафтних особливостей, є ключем до їх довгого життя. Нижче наводимо список основних особливостей ділянок, які ви повинні переглянути, перш ніж вибрати дерево для посадки:

  • особливості ґрунту
  • вплив сонця і вітру
  • діяльність людини
  • дренаж
  • обмеження простору
  • кліматична зона

 

Особливості ґрунту

 

Кількість і якість ґрунту у вашому дворі може вплинути на успіх задуманого пересаджування дерева. У міських районах верхній шар ґрунту часто порушений, мілкий, ущільнений і висушений. За таких умов дерево постійно зазнає незручностей. Для видів дерев, які не можуть змиритися з такими умовами, потрібен належний догляд, що забезпечить виживання. На сьогодні більшість лісників та гербаристів, перед тим, як порекомендувати зразки дерев для висаджування, беруть для дослідження зразки ґрунту з земельної ділянки і перевіряють їх на родючість, солоність і рН (кислотність або лужність). Потім даються рекомендації щодо шляхів поліпшення ґрунту добривами, більш родючим ґрунтом, піском, компостом чи гноєм; підбираються ті види дерев, які будуть комфортно себе почувати саме в ґрунті вашої садової ділянки.

 

Вплив сонця і вітру 

 

Врахування кількості доступного сонячного світла також важливе при виборі дерев і чагарникових порід для конкретного місця у вашому саду. Для нормального росту, цвітіння та плодоношення, більшість рослин у формі дерева вимагають достатнього сонячного світла. Деякі з них можуть зростати в затінку, і лише деякі види дерев показують хороші результати розвитку в густій тіні.

Не в останню чергу варто врахувати і вплив вітру. Вітер може висушувати ґрунт, викликаючи посухи, може ламати гілки, пошкоджувати листя під час бурі, фактично може і викорінити свіжопересаджені дерева, які не мали можливості розвинути свою кореневу систему. Спеціальні умови, такі як штучні водойми поблизу або більш часте поливання, можуть стати необхідною вимогою для висадження молодих дерев на вітряних ландшафтах.

 

Людська діяльність

 

Цей аспект часто обділяють увагою при виборі дерева. Реальні факти говорять про те, що причинами загибелі дерев є результати недбайливої діяльності людства. Серед них: ущільнення ґрунту, пересушення чи надмірне зволоження, вандалізм, висадження в несприятливому середовищі. Ці п’ять причин є факторами, через які гине більше дерев, ніж від ураження комахами та хворобами разом узятими.

 

Дренаж

 

Корені дерев вимагають кисню для свого розвитку і процвітання. Поганий дренаж може обмежити надходження ґрунтового кисню до коренів і вбити дерево. Перед посадкою дерева слід викопати декілька тестових отворів по 30 см в ширину і в глибину на тих ділянках, де ви маєте намір посадити дерево. Заповнюєте отвори водою і засікаєте час, за скільки вода вбереться ґрунтом. Якщо це займає більше, ніж 6 годин, ґрунт має дренажні проблеми. У такому випадку треба звернутися до рекомендацій щодо виправлення цього недоліку або ж вибрати іншу земельну ділянку.

 

Обмеження простору

 

Чинники, що можуть обмежувати доступний для дерева простір: надземні чи підземні комунікації, тротуари, будівлі, інші дерева, видимість. Звісно, список можна продовжувати і продовжувати. Щоб остаточно визначити вид допустимого для ділянки дерева, переконайтеся у доступності простору в землі та над землею.

 

Витривалість

 

Кліматична витривалість – це здатність рослини виживати в екстремальних температурах конкретного географічного регіону, в якому ви садите дерево. Рослини можуть бути морозостійкими чи теплолюбними, деякі здатні поєднувати обидві якості. Більшість довідників рослин вміщають в собі карту діапазонів кліматичних зон. Слід також врахувати, що у височинах наявні більш низькі температури, які можуть вимагати корегування класифікації зони зимостійкості. Перед тим як зробити остаточне рішення, переконайтеся, що вибрана рослина є достатньо морозостійкою для вашого регіону.

 

Шкідники

 

Комахи і хвороботворні організми впливають майже на кожен з видів дерев і чагарників. Кожна рослина має свої особливі проблеми зі шкідниками, що варіюються географічно. Ці шкідники можуть різною мірою бути небезпечними для життя рослин. Ви повинні вибрати рослини, стійкі до шкідників, які поширені у вашому регіоні.

 

Добір видів

 

Особисті вподобання грають важливу роль в процесі відбору рослин. Отож, якщо «домашнє завдання» зроблено, ви маєте бути готовими обрати види рослин для посадки на вибраній ділянці. Обов’язково використовуйте зібрану на об’єкті інформацію щодо природніх умов та зробіть баланс з власними особистими уподобаннями та з естетичними рішеннями.

 

Відібрані види повинні бути пристосованими до вашого географічного регіону, стійкими до вологи і наявних дренажних умов ґрунту, стійкими до шкідників вашого району, мати відповідну форму і розмір відповідно до ландшафтних критеріїв та виконувати передбачені вами функції.

 

Пам’ятайте, що красиві фотографії дерева, які ви могли переглядати в журналі чи книжці – це фото зразків дерев, які ростуть красивими лише через правильне місце посадки та належний догляд. Якщо ваші ландшафтні умови говорять про те, що обраний вид не буде там рости належним чином, застерігаємо – не будьте розчаровані, коли дерево не виправдає ваші сподівання.

 

Якщо ви не в змозі відповісти на будь-які з наведених вище питань самотужки, слід звернутися за порадами до професіоналів – місцевих лісників, садівників, ландшафтних дизайнерів тощо. Їхня допомога і досвід допоможуть вам посадити «правильне дерево» в потрібному місці. Краще залучити професіоналів спочатку під час прийняття рішень, аніж після того, коли рослина посаджена і ви картаєте себе питаннями, чому дерево не росте так, як би того хотілося.

Рекомендовані товари

Rhus typhina, Сумах оленорогий

С15
200 см

Wisteria floribunda, Вістерія рясноквітуча

С3
90 см

Ginkgo biloba, Гінкго дволопатеве

С3
90 см

Pinus mugo "Pumilio", Сосна гірська

С3
30 см

Carpinus betuluns, Граб звичайний

ВГ
200 см

Acer palmatum, Клен пальмолистий, Клен японський

С10
250 см

Acer rubrum , Клен червоний

ВГ
400 см
3585 грн

Diospyros virginiana, Хурма вірджинська або американська

ВГ
200 см

Gleditsia triacanthos, Гледичія колюча

ВГ
350 см
2250 грн

Buxus sempervirens, Самшит вічнозелений

C3
30 см
85.0 грн

Acer griseum, Клен паперовокорий, Клен сірий

С10
180 см
1490 грн

Thuja occidentalis "Elwagnera", Туя західна

ВГ
50 см